شرکت نقیب سازهشرکت نقیب سازه

گروه تولیدی بازرگانی نقیب سازه

تجهیزات ضدعفونی آب استخر

تجهیزات ضدعفونی آب استخر

نکات مهم و نحوه انتخاب و خرید انواع تجهیزات ضدعفونی آب استخر

هنگامی که خواص شیمیایی آب در محدوده استاندارد و در حالت مطلوب و متعادل قرار دارد، آب استخر باید بسیار شفاف و فاقد هر گونه بوی نا مطلوب باشد. این عامل سبب حفظ سلامت آب و شناگران شده و ضمنا از بروز مشکلات در عملکرد تجهیزات تاسیسات مکانیکی استخر و آسیب رسیدن به سازه استخر نیز جلوگیری می نماید.

آب در حقیقت یک حلال است که مواد آلی و معدنی را کم و بیش در خود حل میکند، آبی که از نظر شیمیایی در تعادل باشد نه خورنده است (اسیدی) نه تولید رسوب (بازی) میکند. از سوی دیگر عدم توازن شیمیایی آب سبب رشد میکرو اورگانیزم ها (جلبک ها، قارچ ها و باکتری ها) تغییر بو و رنگ آب، افزایش خواص خورندگی و آسیب رساندن به سازه و تجهیزات استخر می گردد.

زاج سفید، سولفات آلومینیوم یا همان سولفات آلوم، ماده منعقد کننده معمول است که قبل از فیلتر به داخل آب استخر تزریق می شود تا بخوبی مواد معلق آب را منعقد نموده و آنها را به اجزای بزرگتری که براحتی توسط فیلتر جدا می شوند، تبدیل نماید. زمانی که ماده منعقد کننده به آب اضافه می شود، در اثر واکنش مواد قلیایی، یک ماده رسوبی غیر قابل انحلال ژله مانند موسوم به فلاک در آب تشکیل می شود.
فلاک مواد ارگانیک ترکیبات رنگی و باکتری ها را به خود جذب کرده، آن ها را به دام می اندازد و فیلتر تصفیه این فلاک ها را از آب جدا نموده و در نتیجه آب زلال و تمیز از فیلتر خارج می گردد.
نکته : برای انجام واکنش شیمیایی سولفات آلوم می باید یک دوره زمانی تعیین گردد، در غیر این صورت ممکن است فلاک داخل استخر تشکیل شده و آب را کدر نماید. بنابراین فلاک را باید طوری به مخزن مکش آب استخر وارد کرد که فرصت لازم برای تشکیل فلاکت موجود باشد.

تجهیزات ضدعفونی آب استخر دستگاه های ضدعفونی آب استخر

مهم ترین عوامل شیمیایی آب عبارتند از :

 • PH آب (محدوده متداول 7.6 تا 7.4)
  پایین بودن مقدار PH نشانه اسیدی بودن آب استخر می باشد که علاوه بر خوردگی در سازه و تجهیزات تاسیساتی استخر سبب تورم پوست و چشم شناگران می شود. در این حالت کلر نیز سریع تر جذب آب می شود و خاصیت ضد عفونی کنندگی خود را از دست می دهد.
  از سوی دیگر بالا بودن اندازه PH به معنای قلیایی بودن آب است که موجب کدر شدن آب استخر و ایجاد رسوب در کف و دیواره های استخر و همچنین لوله ها و تاسیسات استخر خواهد شد (اضافه کردن کربنات سدیم سبب افزایش مقدار PH و اضافه کردن هیدرو کلریک (اسید خشک) سبب کاهش مقدار PH موجود در آب استخر خواهد شد)
 • میزان قلیایی بودن آب (محدوده متداول 80-150 ppm)
  یکی از پارامترهایی که در سنجش خواص شیمیایی آب استخرها در نظر گرفته می شود، میزان قلیایی بودن آب می باشد. تنظیم این عامل در محدوده ای قابل قبول بوده و مانع از ایجاد نوسانات شدید و تغییرات ناگهانی در مقدار ph آب خواهد شد. در هر صورت مقدار مناسب مواد قلیایی موجود در آب باید بین 80 تا 150 ppm باشد. اگر غلظت این مواد کمتر از 80 ppm باشد، حتی با بالا بودن ph آب مقدار اسید اضافه شده بیش از حد معمول است و در صورتی که بیش از 200 ppm باشد، تنظیم ph در محدوده ای متداول بسیار دشوار خواهد بود. در نتیجه پیش از تنظیم مقدار ph لازم است غلظت مواد قلیایی موجود در آب سنجیده شود.
 • سختی آب (محدوده متداول 200-400 ppm)
  سختی آب یا کلسیم معیاری از مقدار یکی از مواد بازی (کلسیم) موجود در آب است که مقدار اضافی آن از حالت محلول خارج شده و روی جداره، کف و داخل دستگاه های گردش آب استخر رسوب می کند. سختی آب مهم ترین عامل تشکیل رسوب در استخرها می باشد و بهترین روش برای مقابله با آن استفاده از سختی گیر رزینی با رزین کاتیونی است. ضمناً توجه داشته باشید اگر مقدار سختی آب کمتر از حد مجاز باشد سبب آسیب دیدن روکش ها، رنگ ها و پوسته بتنی کاسه استخر خواهد شد.
 • TDS (ذرات معلق”کمتر از 1000 ppm” موجود در آب)
  TDS معیاری از تمامی ذرات معلق و اجزای جامد موجود در آب استخر می باشد که با گذر از فیلتر نیز تفکیک نشده اند و عمدتا شامل ترکیبات جامد کلر، چربی ها و آلودگی ها هستند. لازم به ذکر است که غلظت این ذرات نباید به 1000ppm برسد. ساده ترین روش برای کاهش مقدار TDS آب استخر تعویض بخشی از آب استخر با آب تازه است. (سیفون کردن آب استخر)

روش تعیین ظرفیت سختی گیر رزینی بر حسب GRAIN

فرمول محاسبه ظرفیت سختی گیر مجموعه تجهیزات ضدعفونی آب استخر

مواد ضد عفونی آب استخر :

 1. کلر :
  کلر به هر شکلی (پودر، قرص، مایع یا گاز) هنگامی که به آب افزوده می شود، با مولکول های هیدروژن و اکسیژن موجود در آب واکنش داده و تشکیل اسید هیپوکلریک و هیدرو کلریک می دهد که این دو ماده خاصیت گندزدایی بسیار خوبی برای از بین بردن باکتری ها و میکرو ارگانیزم های مضر دارند. کلر رابطه مستقیمی با مقدار PH آب دارد و بهترین حالت برای جذب کلر در آب زمانی است که مقدار PH بین 7.2 تا 7.4 باشد. مقدار کلر مورد نیاز به منظور ضد عفونی کردن آب استخر بستگی به حجم و مقدار دفعات گردش آب استخر دارد و بر اساس رابطه زیر محاسبه می شود:ppm ا* 8.33 *تعداد دفعات گردش آب در شبانه روز * حجم استخر (گالن ) =M مقدار کلر (پوند)( ppm مقدار مجاز کلر در آب استخر که بین 0.4 تا 0.6 میباشد.)

  • چنانچه استخر در فضای باز باشد تابش مداوم نور خورشید موجب هدر رفتن سریع کلر باقیمانده شده و استفاده از یک دستگاه کلر زنی با ظرفیت بزرگتر را ایجاب می نماید.
  • نکته: در هنگام شارژ کلر دستگاه کلرزن خطی جهت جلوگیری از سرریز آب می بایستی در قسمت ورودی و خروجی کلر زن شیر قطع و وصل جریان نصب گردد. هنگامی که شیر ورودی کلرزن خطی را می بندید، سطح آب کلرزن پایین می آید و در آن زمان می توان دستگاه را شارژ نمود که با این روش دیگر نیازی به هواگیری نمی باشد.دستگاه کلرزن خطی
 2. ازن (O3):
  این ماده یکی از گران ترین مواد برای ضدعفونی آب استخرها است و عوارض بیولوژیکی مانند سوزش چشم و اشکالات تنفسی آن به مراتب کمتر از کلر می باشد. معمولا کمتر از ازن به عنوان تنها ماده ضد عفونی کننده در استخر استفاده می شود و اغلب از کلر نیز به عنوان یک ماده مکمل کننده ضدعفونی در کنار ازن به کار گرفته می شود. ترکیب این دو با یکدیگر هم موجب کاهش مصرف کلر شده و هم موجب ارتقاء سطح کیفیت ضدعفونی آب استخر ها می شود.

  • نکته: جهت جلوگیری از وارد شدن آب استخر به دستگاه ازن ژنراتور بهتر است که دستگاه تزریق ازن به گونه ای نصب گردد که ارتفاع دستگاه از سطح آب استخر و جکوزی بالاتر باشد و یا می توان در قسمت ونتوری دستگاه تزریق ازن از یک شیر یک طرفه استفاده نمود .

  دستگاه ازن ژنراتور

 3. اشعه ماورای بنفش (UV):
  استفاده از لامپ تولید اشعه ماورای بنفش یا همان UV یکی دیگر از روش های ضدعفونی آب استخر می باشد که در این روش آب استخر با عبور از محفظه بسته لامپ در معرض اشعه ماورای بنفش قرار گرفته و گندزدایی می شود. استفاده از لامپ UV منوط به گردش آب استخر است تا عملیات تا ضد عفونی به خوبی صورت گیرد. با استفاده از این سیستم به تنهایی نمیتوان به طور مستقیم از رشد جلبک ها در کاسه استخر جلوگیری به عمل آورد. بنا بر این تنها استفاده از لامپ UV روش مناسبی برای ضد عفونی کردن آب استخر نیست، بلکه به همراه آن باید از مقداری ماده ضد عفونی کننده همچون کلر استفاده کرد. البته اشعه فرابنفش عوامل بیماریزایی که نسبت به کلر مقاوم هستند مانند Legionella Pneumophilia و Pseudomonas Aeroginose را نیز از بین می برد. لازم به ذکر است که اشعه UV خواص فیزیکی و شیمیایی آب را تغییر نمی دهد. بنابراین آب را به مواد شیمیایی آلوده نکرده و مختصات آب را به صورت طبیعی حفظ می نماید، pH آب تاثیری بر ضدعفونی ندارد. UV در طیف pH 6-8.5 به کار میرود. دستگاه UV مستقیماً در مسیر لوله آب نصب می شود که از این نظر نیاز به لوله کشی و فضای اضافی ندارد. سرویس و نگهداری دستگاه ساده است، افت فشار آب در داخل دستگاه قابل اغماض است، دستگاه استهلاک مکانیکی ندارد.

سفارش خرید و گارانتی تجهیزات ضدعفونی آب استخر :

 • در گروه تجهیزات ضدعفونی آب استخر سایت مرجع نقیب سازه ، اطلاعات و قیمت های انواع مدل های تجهیزات ضدعفونی آب استخر از برند های معتبر ایرانی و خارجی با گارانتی اصلی جهت بررسی و خرید شما کاربران و کارفرمایان گرامی ارائه گردیده است.
 • قیمت کلیه تجهیزات ضدعفونی آب استخر ارائه شده در نقیب سازه به روز بوده و تخفیف های مورد نظر مصرف کنندگان در این قیمت ها لحاظ گردیده است. به طوریکه این قیمت ها نیز شامل بخش تضمین بهترین قیمت سایت نقیب سازه می باشد. (مراجعه کنید به بخش تضمین بهترین قیمت های سایت نقیب سازه)
 • با توجه به اینکه کلیه محصولات درسایت نقیب سازه با گارانتی اصلی ارائه می شود، در صورت خرید هریک از انواع تجهیزات ضدعفونی آب استخر ارائه شده در سایت نقیب سازه، کلیه تخفیفات فروش ویژه هریک از برندها مانند هایوارد، ایمکس، پیسیمار، پروزون و … شامل حال خریداران محترم می گردد. (فـروش ویـژه انـواع تجهیزات ضدعفونی آب استخر را از نقیب سازه بخـواهیـد)
 • چنانچه پس از مطالعه مطالب ارائه شده فوق، سوالات بیشتری جهت تصمیم‌گیری برای خرید انواع تجهیزات ضدعفونی آب استخر دارید، می‌توانید پس از تماس با مجموعه نقیب سازه و شماره‌های داخلی 103 – 105- 106، از کارشناسان فروش بخش تجهیزات استخر، سونا و جکوزی مشاوره بگیرید و سوالات خود را مطرح نمایید.
 • همچنین با توجه به اینکه نقیب سازه بعنوان عضو رسمی اتحادیه فروشندگان لوازم شوفاژ و تهویه مطبوع ارائه دهنده انواع تجهیزات ضدعفونی آب استخر در منطقه خاورمیانه است، چنانچه برای هریک از کشورهای منطقه نیاز به Pool Disinfection Equipment دارید، می توانید سفارش خرید خود را با اطمینان خاطر، گارانتی محصول و قیمت مناسب به کارشناسان فروش ما بسپارید.

مطالب مرتبط

استخر پیش ساخته فایبرگلاس

استخر پیش ساخته فایبرگلاس

نکات مهم و نحوه انتخاب و خرید انواع استخر پیش ساخته فایبرگلاس استخر پیش ساخته فایبرگلاس به عنوان یک محصول پرکاربرد و مقرون به صرفه، گزینه ی

تجهیزات جکوزی

نکات مهم و نحوه انتخاب و خرید انواع تجهیزات جکوزی جکوزی ها به مدل های یک نفره و چند نفره تقسیم می شوند. معمولا جکوزی های

سیستم های تهویه استخر

سیستم های تهویه استخر

نکات مهم و نحوه انتخاب و خرید انواع سیستم های تهویه مطبوع استخر يكي از مسايل مهمي كه در مراحل اوليه طراحی و ساخت استخرها مورد